22 Ocak 2015 Perşembe

C#.NET Filemaker ODBC Bağlantısı

Adımlar


 1. Elindeki Filemaker versiyonuna uygun ODBC sürücüyü indir. İndirdiğin exe uzantılı dosya bulunduğu dizine sürücünün kurulum dosyasını çıkarıyor. Web sunucuya bu sürücüyü kur.

 2. Sürücünün 32 veya 64 bit olması arasında fark var. Çünkü ODBC sürücülerin konfigürasyonlarını yapacağın "ODBC Data Sources" aracını yükleyeceğin mimariye göre açman gerek.
  • 32 Bit sürücüyü konfigüre etmek için C:\Windows\SysWOW64\odbcad32.exe
  • 64 Bit sürücüyü konfigüre etmek için C:\Windows\System32\odbcad32.exe (Yönetimsel Araçlardan girdiğin bunu açar)

 3. Eğer sürücü kurulumunu doğru yaptıysan sürücüler sekmesinde "Filemaker ODBC" bulunuyor olmalı. Sistem DSN sekmesinden Ekle diyerek yeni bir DSN eklemelisin. Burası Filemaker sunucusunun IP adresini ve hangi veritabanını kullanacağını tanımladığın yerdir. Girdiğin bilgiler connection string'e benzer bir şekilde bağlantı bilgilerini içeren dosya oluşturup tüm kullanıcılar için bu yolu geçerli kılacaktır. İlerleyen aşamalarda connection string' e burada tanımladığın DSN adını yazman yeterli olacaktır.

 4. Uygulamana kodları yazarken System.Data.Odbc uzayı altındaki ODBCConnection sınıflarını kullan. Örnek olarak veri çekmek istediğinde yazacağın kod basit;

  OdbcConnection conn = new OdbcConnection("Dsn=DSN_ADI;uid=KULLANICI_ADI;pwd=PAROLA");
  OdbcDataAdapter da = new OdbcDataAdapter("select ALAN_ADI from TABLO_ADI", conn);
  DataSet ds = new DataSet();
  da.Fill(ds);


 5. Eğer 32 bit sürücüyü yüklediysen

  [Microsoft][ODBC Driver Manager] The specified DSN contains an architecture mismatch between the Driver and Application

  hatası alman olası. Bunun için veri çekmeye çalıştığın uygulamanı host eden web server'da sitenin "Application Pool" ayarlarından "Enable 32 Bit Applications" seçeneğini true yapman yeterli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder